GALERIA

Oto zdjecia z konkurs na najpiekniejsza dynię Halloween, który trwal w pazdzierniku. Dynie można było dostarczac do 01.11.2019 r. Oto rezultaty pracy dzieci wraz z rodzicami. Wspólnie wykonane dynie (prawdziwe i sztuczne).Wszyscy uczestnicy zasłużyli sobie na nagrody.
Plastelinowe zabawy...ćwiczymy małe rączki.
6 listopada w Klubie Seniora „Don Senior” grupa Figielków wzięła udział w spotkaniu z książką. Panie Seniorki zaprezentowały nam książkę pt. „Drzewo darów”. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały tekstu, wzbogaconego kolorowymi ilustracjami wykonanymi własnoręcznie przez Panie. Po ciekawej rozmowie z dziećmi na temat wysłuchanej historii , Figielki wzięły udział w przygotowanych warsztatach plastycznych. Powstały przepiękne, zespołowe prace, które ozdobiły naszą przedszkolną szatnię.
W dniu 8 listopada 2019 r. do ogrodu DPS „Dom Kombatanta” zawitała „Krokusowa rewolucja”. Pomysł posadzenia krokusów narodził się ze względu na to, iż duża część Mieszkańców DK nie jest w stanie dotrzeć na Jasne Błonie by podziwiać krokusowe „dywany”. Dlatego też, pracownicy Domu zorganizowali akcję pn. „Krokusik dla Seniora”. Dzięki nawiązaniu współpracy z Radną Miasta Szczecin Panią Marią Myśliwieci z Panem Sylwiuszem Mołodeckim zwanym przez dzieci „Panem Krokusikiem” mogli posadzić w ich ogrodzie krokusowe cebulki podarowane przez Pana Tomasza Wawrzyńczaka- Dyrektora Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. Do wspólnego sadzenia zaproszono Mieszkańców DPS „Dom Kombatanta” oraz zaprzyjaźnione z nimi Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie oraz grupę starszaków z naszego przedszkola. Celem akcji „Krokusik dla Seniora” było nie tylko posadzenie krokusów lecz przede wszystkim dobra zabawa i integracja międzypokoleniowa. Po skończonym sadzeniu na wszystkich uczestników czekała ciepła zupa pomidorowa i napoje. Teraz pozostaje tylko czekać na wiosnę.
Wspaniała zabawa z wykorzystaniem magicznego dywanu. Przedszkolaki z grupy III grały w piłkę nożną, zbijały balony, zbierały grzyby i „pływały” w morzu. Szkoda, że tak szybko mija czas i trzeba wracać do sali.
Trzeci tydzień listopada grupa III rozpoczęła kręgiem tematycznym:
„Tworzymy piękno wokół nas”. Dzieci między innymi: poznały pojęcie pejzaż i próbowały dostrzec piękno obrazów, wyróżniały barwy podstawowe i tworzyły kolory pochodne. Efekty pracy można było podziwiać w piątek.
20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, dzieci z grupy III w tym dniu obejrzały: „Bajkę o prawach dziecka”, przygotowaną przez rodziców dzieci jednej ze szkół podstawowych w Dobrym Mieście. Przedszkolaki dowiedziały się, że chociaż są dziećmi również mają swoje prawa. Przedstawiły je w formie plakatu.
Dnia 15.11 w naszym przedszkolu, odbyło się spotkanie z panem, który podzielił się z nami dużą wiedzą na temat mrowek. Na spotkanie przywiózł rekwizyty, ilustracje oraz żywe mrówki. Podczas spotkania pomógł dzieciom w odkrywaniu fascynujacego królestwa tajemniczych owadow, jakimi są mrówki. Na warsztatach edukacyjnych dzieci poznały zwyczaje mrówek, szczegóły ich życia, budowę mrowisk oraz zobaczyły prawdziwą królowe mrówek. Zapoznał naszych wychowanków z budową ciała mrówki i wyjątkową budowlą- mrowiskiem. Pokazał specjalne terrarium w którym można było obserwować żywe mrówki. Każde dziecko otrzymalo certyfikat uczestnictwa, drewnianą mrówkę i linijkę.
„Mrówka, mrówce potwierdziła, że 15 listopada grupę VII odwiedziła. O swoim życiu opowiedziała, królową mrówek pokazała. Królowa ze spotkania się uradowała i taką radę przekazała - My mrówki nie mamy problemu, mamy wyzwanie. Kto je podejmie nagrodę dostanie. Myślisz Ty, myślę ja, myśli Ona. Kto, kiedy i jak tego dokona”. To był bardzo udany dzień, poznaliśmy wiele sekretów mrówek
i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o ich życiu. Nikt z nas wcześniej nie wiedział, że niektóre mrówki są cysternami, zbierają pokarm dla innych mrówek i zmieniają kolor w zależności od tego co zjedzą. Kwas mrówkowy używany do obrony mrowiska - leczy katar. A mrówki walczą z pszczołami, aby im wykraść miód. Poznaliśmy też budowę mrowiska. Otrzymaliśmy certyfikaty i pamiątkowe zdjęcia mrówek.
Miękki, puchaty i taki z łatką 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Towarzysz w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjaciel - powiernik największych sekretów
i tajemnic. Dzieci z grupy III mogły się o tym przekonać podczas Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu nie zabrakło atrakcji i oczywiście pluszowych gości. Przedszkolaki mogły też przenieść się do bajkowego świata za pomocą multi mediów oglądając przygody znanego i lubianego Misia Uszatka.
Dzień Misia obchodziliśmy przez cały dzień, najpierw wspólnie z Figielkami bawiliśmy się podczas zabaw matematycznych a po południu podczas zajęć otwartych z rodzicami. Dzieci liczyły misie, porównywały, układały obrazki z części, rozpoznawały i nazywały misie z różnych bajek, tańczyły przy misiowych piosenkach. Powodzeniem cieszyła się misiowa fotobudka, w której wykonaniu miały także swój udział dzieci. Dzień Misia był bardzo udany.
Dzień Misia obchodziliśmy przez cały dzień, najpierw wspólnie z Figielkami bawiliśmy się podczas zabaw matematycznych a po południu podczas zajęć otwartych z rodzicami. Dzieci liczyły misie, porównywały, układały obrazki z części, rozpoznawały i nazywały misie z różnych bajek, tańczyły przy misiowych piosenkach. Powodzeniem cieszyła się misiowa fotobudka, w której wykonaniu miały także swój udział dzieci. Dzień Misia był bardzo udany.
W dniu 25.11 (poniedziałek) obchodziliśmy w naszej grupie „Święto Pluszowego Misia”
Dowiedzieliśmy się, skąd w ogóle wzięła się sama maskotka, poznając historię jej powstania. Wszystkie Misie z naszej sali, oraz Mały Miś Felek, który podróżuje po naszych domach, wspaniale bawiły się z nami przy muzyce „Misie dwa” oraz wspólnej gimnastyce. Na koniec każdy stworzył portret Misia, za co otrzymaliśmy od Felka „Medal Przyjaciela Pluszowego Misia”! Pozdrawiamy wszystkie zmisiowane dzieciaki !
Uroczystość pasowania w grupie Iskierki odbyła się 7 listopada. Pani Kasia powitała przybyłych gości a gospodarzami uroczystości były Iskierki – 4-latki, które drugi rok uczęszczają do przedszkola. Wszystkie dzieci zaprezentowały program artystyczny złożony z wierszy, piosenek i tańców. Doskonale zdały egzamin na przedszkolaka odpowiadając na zadane im pytania oraz wykonując zadania: gimnastykę oraz liczenie. Rodzice także musieli zmierzyć się z przygotowanymi dla nich zadaniami. Następnie przedszkolaki złożyły przyrzeczenie a Pani Dyrektor pasowała ich dużym ołówkiem. Dzieci otrzymały dyplomy oraz drobne upominki.
19 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu szczególnych gości. Byli to wolontariusze z różnych krajów Europy: Marikę z Gruzji, Charlotte z Francji, Olenę z Ukrainy i Iana z Grecji. Przeprowadzili oni warsztaty dla dzieci, podczas których w formie zabawy opowiedzieli o sobie, swoich krajach, zaprezentowali dzieciom flagi swoich państw, poprowadzili zabawy muzyczne w swoim języku. Spotkanie możliwe było dzięki naszemu udziałowi w akcji Godzina dla Szczecina. Stowarzyszenie Polites realizuje projekt wolontariatu europejskiego #activeEUROPE w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności. Było to bardzo cenne i pouczające spotkanie dzięki, któremu przedszkolaki dowiedziały się, że są ludzie, którzy mówią w innych językach.
5 listopada w grupie VII odbyła się wyjątkowa uroczystość - Pasowanie na Przedszkolaka. To ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Właśnie wtedy dzieci stają się prawdziwymi przedszkolakami. Od samego rana trwały przygotowania. Uroczystość rozpoczęły występy dzieci. Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie przez panią dyrektor ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Na pamiątkę, tak ważnego wydarzenia, dzieci otrzymały dyplomy, medale i pamiątkową kredkę. Dzieci zaprosiły rodziców do wspólnej, wesołej, tanecznej zabawy, a potem na słodki poczęstunek.
W piątek Iskierki i Figielki wspólnie bawiły się podczas przygotowanych przez Panią Asię wróżb. Kim będę w przyszłości, kim będzie mąż- żona w przyszłości, co oznacza ulubiony kolor, czy spełni się życzenie, taniec na gazecie, lanie wosku, takie propozycje wróżb i zabaw sprawiły dzieciom wiele radości. Dodatkowo oprawa imprezy andrzejkowej czyli zaciemnione okna, światło świec, sprawiły, że w przedszkolu zapanował magiczny nastrój.
``Światowy Dzień Pluszowego Misia`` grupa starszaków z innymi grupami obchodziła 25 listopada 2019 roku. W tym dniu, 6-latki utrwalały i zdobywały wiedzę na temat zwyczajów różnorodnych niedźwiedzi : brunatnych, polarnych i koala. Wspólnie rozwiązywały zagadki na ich temat. Następnie bawiły się z misiowymi maskotkami przyniesionymi z domu. Przedszkolaki brały udział w ``Misiowej Gimnastyce``, zabawach muzyczno- ruchowych, matematycznych oraz uczyły swoje maskotki rymowanki. Na zajęciach języka angielskiego była omawiana historia powstania nazwy Teddy Bear, wspólnie śpiewana kołysanka pt. ``Sleepy Bear`` oraz zabawy podczas popularnych nursery rhymes m.in ``Teddy Bear turn around``. Z okazji popularnego Dnia Misia starszaki wykonały wiele ciekawych prac plastycznych z wykorzystaniem papierowych talerzyków lub szarego i brązowego papieru.
Do tradycji naszego przedszkola należy uroczystość Pasowania na Przedszkolaka, podczas której najmłodsze dzieci są przyjmowane do grona przedszkolaków. Ta pierwsza i jedna z najważniejszych imprez przedszkolnych odbyła się w tym roku 6 listopada. Aby dostąpić zaszczytu pasowania, przedszkolaki musiały wykazać się takimi umiejętnościami, jak recytacja wierszy, śpiew, taniec i gra – tym razem nie na instrumentach muzycznych, ale na orzechach. Najtrudniejszą jednakże próbą było wyjście na środek sali podczas uroczystego pasowania dokonanego przez panią dyrektor. Na pamiątkę tego wydarzenia przedszkolaki otrzymały dyplomy i upominki. Uroczystość zakończyła się wspaniałym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Do tradycji naszego przedszkola należy uroczystość Pasowania na Przedszkolaka, podczas której najmłodsze dzieci są przyjmowane do grona przedszkolaków. Ta pierwsza i jedna z najważniejszych imprez przedszkolnych odbyła się w tym roku 23 października. Aby dostąpić zaszczytu pasowania, przedszkolaki musiały wykazać się takimi umiejętnościami, jak recytacja wierszy, śpiew, taniec. Najtrudniejszą jednakże próbą było wyjście na środek sali podczas uroczystego pasowania dokonanego przez panią dyrektor. Na pamiątkę tego wydarzenia przedszkolaki otrzymały dyplomy i upominki. Uroczystość zakończyła się wspaniałym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Dzieci Z GRUPY IX na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona ale również egzotyczne owoce takie jak kiwano. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową, którą później z apetytem zjadły.
Dzieci z GRUPY IX uczyły się rozpoznawać i nazywać owoce i warzywa, określały ich kształt oraz wielkość. Dzieciom bardzo podobały się zagadki dotykowe i węchowe, gdzie bez trudu rozpoznawały i nazywały warzywa i owoce po dotyku. Wszystkim tym zabawom towarzyszyły zabawy ruchowe, piosenki i prace plastyczne.
Dzieci z GRUPY IX udały się na ryneczek warzywno- owocowy. Podczas wycieczki utrwaliły wiadomości zdobyte podczas zajęć w przedszkolu – oglądały różne gatunki owoców i warzyw, porównywały ich wygląd, rozpoznawały i nazywały poszczególne warzywa i owoce, przypomniały sobie o ich wartościach odżywczych niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Na zakończenie wycieczki dzieci z pomocą nauczycielek zakupiły wybrane owoce i warzywa.
Wiadomo nie od dziś, że warzywa i owoce pełne są witamin i warto je zjadać. Przedszkolaki z GRUPY IX przekonały się, że dary jesieni są świetnym materiałem, z którego można wyczarować nawet kukiełki. Dzieci bawiły się w lalkarzy i z zakupionych na ryneczku produktów wykonały kukiełki. Wykazały się sporą wyobraźnią i pomysłowością – w naszej sali pojawiły się różne zabawne figury.. Zajęcia manualne w grupie poprzedzone były pogadankami na temat właściwości zdrowotnych surowych warzyw i owoców. Niektóre dzieci przy okazji z apetytem chrupały marchewkę.
Na początku października w GRUPIE IX zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące takich pojęć, jak: ubóstwo, empatia, postawa altruistyczna, wolontariat. Chcąc ułatwić dzieciom zrozumienie tak trudnych treści do pracy zosatała wykorzystana metoda projektu oraz narzędzia multimedialne: rzutnik, komputer. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w przygotowanych dla nich zadaniach. Chętnie się wypowiadały, słuchały i oglądały.